Warsztaty – Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Dnia 14 grudnia w grupie IV i V odbyły się warsztaty pt. „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia” , na których dzieci z grup starszych poznały tradycję i zwyczaje związane z obchodami Świat Bożego Narodzenia. Przygotowania wigilijne były związane z pieczeniem chleba i przygotowywania 12 potraw, które spożywano podczas kolacji wigilijnej, która rozpoczynała się z chwilą gdy na niebie pojawiała się pierwsza gwiazdka.
Ponadto w dzień Wigilii obowiązywały pewne reguły, zasady i zwyczaje np.: ze dzieci powinny być grzeczne, powinno wstawać się z łóżka prawą nogą, że pod talerz powinno się kłaść łuskę ryby a pod obrus sianko, że należy podzielić się opłatkiem a w czasie wieczerzy wigilijnej spróbować każdej potrawy itp. Szczęście przynosiło także pojawienie się w domu młodego chłopca. Po wieczerzy wigilijnej wszyscy śpiewali kolędy i pastorałki a po wsiach wędrowały grupy kolędnicze, herody. O północy wszyscy, całymi rodzinami  wychodzili na uroczystą mszę zwaną pasterką.
Na warsztatach dzieci poznały także różne ozdoby, które były przygotowywane do ozdobienia choinki  – ozdoby ze słomy, łańcuchy, jabłuszka, orzechy i inne. Na zakończenie warsztatów dzieci mogły samodzielnie wykonać kolorowego ptaszka z papieru do zawieszenia na choince.