• Rozmiar tekstu:
  • A
  • A
  • A
  • Kontrast:
  • Podświetl linki:
  • Odstępy w tekscie:

Spotkanie z górnikiem

Spotkanie z górnikiem

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, Mikołajem, ale także z Barbórką. Dnia 28 listopada, na kilka dni przed obchodami górniczego święta, chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola – górnika, pracującego w Kopalni Soli w Wieliczce.
Nasz gość ubrany był w piękny galowy mundur a na jego czapce czyli na czako lśnił biały pióropusz z kogucich piór. Pan górnik bardzo ciekawie opowiadał na temat górnictwa, zaprezentował rekwizyty i minerały górnicze. Przedstawił też legendę o Świętej Kindze, patronce górników.
Dowiedzieliśmy się również, że kolory pióropusza uzależnione są od rangi górnika: biały pióropusz nosi – inżynier, zielony – dyrektor kopalni, czarny – zwykły górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.  Dzieci dowiedziały się też, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna.
Przedszkolaki bardzo serdecznie podziękowały panu górnikowi za przybycie, wręczając drobny upominek – własnoręcznie wykonaną laurkę.
Dopełnieniem ciekawego spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć z górnikiem. Dzięki takim spotkaniom, dzieci nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę górników.