Dzień Wartości – Przyjaźń

„Dzień bez przyjaciela jest jak dzbanek, w którym nie ma nawet kropli miodu”
cytat z bajki o Kubusiu Puchatku

W dniu 2 czerwca we wszystkich grupach wiekowych  dzieci realizowały temat dotyczący kolejnych wartości  realizowanych w tym roku – wartości „Przyjaźń”.
Celem zajęć o przyjaźni było kształtowanie atmosfery życzliwości i akceptacji wśród dzieci, kształtowanie umiejętności poprawnych kontaktów z rówieśnikami oraz nauka właściwych reakcji w różnych sytuacjach rówieśniczych.
Pierwsze przyjaźnie zaczynają się w przedszkolu ponieważ jest to czas dynamicznego rozwoju zachowań prospołecznych. Dopiero na dalszym etapie rozwoju młody człowiek będzie wiedział ,że przyjaźń wiąże się ze zdolnością do poświęceń i z lojalnością wobec drugiej osoby.
W tym dniu przedszkolaki słuchały wierszy i opowiadań o przyjaźni np. „ Plon przyjaźni”, Kubuś i przyjaciele” i inne. Przedszkolaki bawiły się przy piosence „ Piosenka mądrych dzieci – Przyjaźń” oraz wykonywały karty pracy na temat „Mój przyjaciel”. W zabawach   „burza mózgów” określały cechy prawdziwego przyjaciela. Zabawy typu „Szukam przyjaciela” czy „Przyjaciel potrzebny od zaraz” wprowadziły dzieci w miły i przyjacielski nastrój.