Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

W dniu 9 kwietnia dzieci z grupy III i IV wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. W labiryncie solnych korytarzy, czekało na nich wiele niespodzianek.
Już sam zjazd do kopalni szybem Cambi był dla wszystkich wielkim przeżyciem. Potem pod okiem przewodników przedszkolaki zwiedzały kopalnię oraz odbyły przejazd podziemną kolejką wzdłuż podłużni August. Dzieci podziwiały też stare urządzenia, maszyny, narzędzia, którymi posługiwali się dawniej górnicy w swojej pracy. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została im wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, o pracy górnika, zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni. Przedszkolaki odwiedziły także Stajnię Mysiur, w której do lat 60-tych XX w. przebywały wykorzystywane do pracy w kopalni konie.  Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi i poznanie legendy o jej pierścieniu.
Trasę wycieczkową zakończył odpoczynek, wspólne spędzenie czasu oraz posiłek w największej z podziemnych komór, komorze Ważyn ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi.  Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody. Dzięki tej wycieczce dzieci doceniły ciężką i bardzo niebezpieczną pracę górników. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki, wrócili do przedszkola z uśmiechem na ustach i wspaniałymi wrażeniami.