Realizacja projektu Przedszkolaki Szlakiem Kopców Krakowskich

W ramach projektu, „Przedszkolaki Szlakiem Kopców Krakowskich” po raz kolejny dzieci z   najstarszych grup naszego przedszkola rozpoczęły ciekawą przygodę szlakiem naszych historycznych miejsc.
W dniu 8 września dzieci z grup: III i V rozpoczęły tę przygodę od odwiedzenia kopca Wandy. Kopiec jest nieduży a na jego szczyt prowadzi wąska, wydeptana ścieżka.
Dzielni piechurzy pokonali wzniesienie bardzo sprawnie.
Przedszkolaki z uwagą wsłuchiwały  się w opowieść Pani przewodniczki, która przybliżyła historię tego miejsca oraz postacie związane z legendami towarzyszącymi temu miejscu od wieków. Powstanie Kopca Wandy datowane jest na VII – VIII wiek. To data bardzo przybliżona, ponieważ do tej pory nie wykonano dokładnych badań archeologicznych tego miejsca. Według legendy kopiec jest mogiłą Wandy- córki księcia Kraka. Miejsce to zatem owiane jest prawdziwą tajemnicą. Na szczycie kopca stoi marmurowy pomnik projektu Jana Matejki ozdobiony kądzielą (warkoczem) – symbolem dziewictwa, skrzyżowany z mieczem oraz napis „Wanda”.
Na pewno wielu z naszych podopiecznych powróci w to miejsce, odwiedzając kopiec wspólnie z rodzinami i wykorzystując zdobytą wiedzę aby pełnić rolę małych przewodników.