Podsumowanie innowacji pedagogicznej w grupie II „Przedszkolny przewodnik zawodowy”

innowacjazawody 2

„Murarz domy buduje,
krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył, gdyby nie miał mieszkania….
Tak dla wspólnej korzyści i dla dobra wspólnego
wszyscy muszą pracować, mój maleńki kolego”.
J. Tuwim „Wszyscy dla wszystkich”

innowacjazawody 2W maju dzieci z grupy II zakończyły swój udział w trwającej dwa lata innowacji pedagogicznej „Przedszkolny przewodnikinnowacjazawody zawodowy”.
Założeniem tej innowacji było ukazywanie różnorodności poznawanych zawodów i wzbogacanie dzieci w wiedzę z zakresu charakterystyki zawodów. Zajęcia miały na celu kształtowanie prawidłowego stosunku do pracy ludzkiej i darzenie jej szacunkiem. Istotą zajęć było ukazanie każdej pracy jako bardzo ważnej w życiu człowieka. Innowacyjność polegała tu na wprowadzeniu do edukacji przedszkolnej lapbooków.
innowacjazawody 3Każdy omawiany zawód był opracowywany w formie lapbooka. Każda profesja opracowywana była w inny sposób, z innymi zadaniami do zabaw, co wzbudzało większe zainteresowanie oraz łatwiejsze przyswojenie tematu przez dzieci. Dodatkowo przy omawianiu każdego zawodu dzieci oglądały ciekawe filmiki edukacyjne, przygotowywane prezentacje multimedialne, planszeinnowacjazawody 4 i plakaty edukacyjne oraz realne rekwizyty np. mundur galowy górniczy, czako, rekwizyty krawieckie itp. Były też organizowane zabawy tematyczne np. wykopaliska archeologiczne, stanowiska prezentera pogody w sali, w pracowni malarskiej, eksperymentowanie przy badaniu właściwości węgla i soli itp. Ponadto dzieci otrzymały imienne kolorowanki z zawodami, które przygotowała mama naszej koleżanki Łucji N. Bardzo dziękujemy za dostarczenie dzieciom takiej niespodzianki.
innowacjazawody 5Innowacja była bardzo pomocna w tym okresie, ze względu na obostrzenia związane z pandemią i w związku z tym ograniczenia możliwości organizowania wyjść, wycieczek czy spotkań z ludźmi różnych zawodów. Lapbooki w prosty sposób zapoznawałyinnowacjazawody 6 dzieci i poszerzały ich wiedzę i zainteresowania na temat wybranych zawodów.
Opracowywane lapbooki i omawiane w nich zawody były opracowywane w sposób kolorowy i różnorodny z ciekawymi kreatywnymi zabawami związanymi tematycznie z zawodem. Dzięki temu dzieci łatwiej zapamiętywały i uczyły się a wszystko w formie zabawy.
innowacjazawody 7Łącznie zostało opracowanych 18 lapbooków tj. 18 zawodów. Opracowane zawody to: zawód policjanta, strażaka, kucharza, sprzedawcy, lekarza i pielęgniarki, zawód malarza pokojowego i malarza artysty, rolnika, pszczelarza, listonosza i pracownika poczty, marynarza, pisarza, leśnika, górnika, krawcowej, nauczyciela, muzyka, archeologa oraz paleontologa, prezentera pogody.innowacjazawody 10innowacjazawody 9innowacjazawody 8