Kraków znamy i kochamy

Kraków jest miastem niezwykłym. Cracovia totus Poloniae urbs celeberrima…, czyli Kraków – w całej Polsce miasto najsławniejsze… głosi napis na siedemnastowiecznym sztychu z panoramą miasta. Słowa te są potwierdzeniem, że od wieków znana była wspaniałość tego miejsca. Wiedza o regionie, najbliższym otoczeniu wyrabia poczucie „bycia u siebie”.
Mając to na uwadze mali Krakowianie z grupy IV zdobyli ABC o swoim mieście. Przedszkolaki wysłuchały znane i mniej znane legendy krakowskie, oglądnęły podczas spaceru wirtualnego wybrane zabytki i miejsca w Krakowie, a folklor i ludowość poznały w piosenkach, tańcu i stroju regionalnym. Reprezentacja grupy zdobyła także I miejsce w konkursie „Kraków znamy i kochamy” zorganizowanym przez Samorządowe Przedszkole nr 123. Działania powyższe powinny więc dawać dobry początek przygotowania dziecka do roli twórczego, otwartego, świadomego i pewnie poruszającego się po świecie obywatela, ale także przede wszystkim osoby posiadającej wiedzę o kulturze własnego regionu. Wiadomo bowiem, że właśnie w wieku przedszkolnym kształtują się podstawowe cechy osobowości i przyszłe dyspozycje postaw dorosłego człowieka.