Wycieczka do Parku Edukacji Globalnej – Wioski Świata

W czwartek dnia 25 kwietnia wszystkie dzieci z przedszkola uczestniczyły w wycieczce do Parku Edukacji Globalnej zobaczyć „Wioski Świata”. To innowacyjny projekt stworzony z myślą o wszechstronnej edukacji międzykulturowej dzieci i młodzieży. Podczas wycieczki wszystkie grupy zwiedzały znajdujące się na terenie parku rekonstrukcje: wioski z Afryki, papuaski dom na palach, jurtę mongolską, igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańską chatę.
W każdym z tych miejsc przedszkolaki miały okazję obcować z innymi kulturami poprzez przedmioty z nimi związane, poznawały regiony z których pochodzą, tradycje oraz codzienne życie ludzi w nich zamieszkujących.
Starsze dzieci z grup III, IV i V poza zwiedzaniem wiosek, wzięły udział w warsztatach edukacyjnych, każda grupa w innych. Dzień z życia w Afryce poznały przedszkolaki z grupy III. Podczas zajęć w ghańskiej wiosce dowiedziały się jakie są codzienne obowiązki ich rówieśników, z czego dzieci w Ghanie robią zabawki, skąd się bierze czekolada i jak wyglądają lekcje w szkole pod drzewem. Wśród Indian Ameryki Północnej znalazły się przedszkolaki z grupy IV. We wnętrzu tipi odkrywały kulturę Indian. Poznały ich dzieje, sztukę, tradycyjne symbole i wybrane rytuały. Natomiast dzieci z grupy V udały się do magicznej Mongolii, gdzie poznały realia życia na rozległych mongolskich stepach.
W oryginalnej mongolskiej jurcie odkrywały ciekawą przeszłość tego kraju i przymierzały tradycyjne stroje. Młodsze grupy po zwiedzaniu uczestniczyły w zabawach zorganizowanych na świeżym powietrzu, korzystając również z placu zabaw znajdującego się na terenie parku.
Dzięki eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, a także możliwości spotkania ludzi, którzy pracowali w tych miejscach, dzieci miały okazję poznać i poczuć odmienną rzeczywistość. Wszystkie przedszkolaki wróciły do placówki na obiad zmęczone ale bardzo zadowolone z tak spędzonego czasu.