Skarby Ziemi

Innowacja realizowana w roku szkolnym 2023/2024 przez Magdalenę Chmielarz

Jest to innowacja programowo-metodyczna

Założeniem jej jest wzbogacenie programu nauczania o nowe treści, formy i metody służące rozwijaniu wiedzy przyrodniczej dziecka w wieku przedszkolnym.

Naturalną cechą dziecka jest ciekawość, a także potrzeba zadawania pytań, chęć poznawania otaczającego świata i dowiadywania się nowych, interesujących rzeczy. Realizacja tej innowacji zaspokoi te potrzeby oraz zachęci do myślenia, porównywania, opowiadania, uruchomi wyobraźnię. Otaczające dzieci przedmioty i substancje, z którymi mają do czynienia, na co dzień, kryją wiele tajemnic, które można i warto odkrywać. Przedszkolaki poznają ciekawe informacje, atrakcyjne miejsca poprzez doświadczenia, obserwacje, fotografie czy obrazy. Poznają nowe pojęcia oraz rozwiną wszystkie procesy poznawcze.

Innowacja „Skarby Ziemi” jest odpowiedzią na naturalne potrzeby dziecka, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej.

Założeniem ogólnym jest poszerzanie wiedzy dzieci na temat bogactw naturalnych ziemi, zbliżenie dziecka do świata przyrody, poznawanie go, dostrzeganie jego piękna, kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności o obecne i przyszłe życie na Ziemi.

Działania edukacyjne poparte obserwacją i osobistym doświadczeniem dają najlepsze rezultaty, gdyż opierają się na działaniu i przeżyciach emocjonalnych, a przez to zapadają w pamięć na całe życie.