• Rozmiar tekstu:
  • A
  • A
  • A
  • Kontrast:
  • Podświetl linki:
  • Odstępy w tekscie:

Podsumowanie realizacji projektu edukacyjnego „Czy wiesz gdzie mieszkasz?- moje miasto rodzinne Kraków” w grupie I

projektkrkgr1

Podsumowanie realizacji projektu edukacyjnego „Czy wiesz gdzie mieszkasz?- moje miasto rodzinne Kraków” w grupie I

projektkrkgr1W czerwcu w grupie I została zakończona realizacja projektu edukacyjnego „Czy wiesz gdzie mieszkasz?- moje miasto rodzinneprojektkrkgr1 2 Kraków”. Celem projektu było rozbudzenie w dzieciach poczucia więzi i zainteresowania ich własnym miastem rodzinnym. Wiedzę swą dzieci wzbogacały podczas realizacji tematów kompleksowych w okresie od lutego do czerwca na temat:
– nazwy rodzinnej miejscowości i historii pochodzenia jej nazwy;
– wyglądu herbu, flagi Krakowa i hejnału z Wieży Mariackiej;
– głównych zabytków Krakowa (poznanie Rynku Głównego i Sukiennic, Dzwonu Zygmunta; Kościoła Mariackiego, Zamku na Wawelu, Smoczej Jamy) i legend z nimi związanych (np. Legenda o Hejnale Mariackim, O gołębiach krakowskich; Ballada o Smoku Wawelskim)projektkrkgr1 3
– ludowego stroju krakowskiego i jego elementów
– wybranych krakowskich zwyczajów i tradycji np. konkursy szopek krakowskich; Lajkonik; Krakowskie kwiaciarki; Krakowskie obwarzanki
– zabaw, piosenek i tańców regionalnych
Dla uatrakcyjnienia zastosowane zostały różne formy i metody pracy oraz urozmaicone środki dydaktyczne. Były to:projektkrkgr1 4
– filmiki edukacyjne, prezentacje multimedialne oraz wirtualne spacerki po Krakowie
– oglądanie ilustracji, zdjęć, albumów i książek o Krakowie;
– słuchanie legend krakowskich przy ilustracjach i rozmowy na ich temat oraz wierszy, opowiadań i ciekawostek na temat Krakowa (np. że Kraków był kiedyś stolicą Polski);
– słuchanie hejnału i piosenek krakowskich oraz nauka wybranych piosenek np. „Hej na Krakowskim Rynku” ; „Krakowiaczek jeden”
– zabawy w formie opowieści ruchowych, zabaw zręcznościowych „Gimnastyka ze Smokiem wawelskim”; układanie puzzli; ubieranki, kolorowankiprojektkrkgr1 6projektkrkgr1 5
– wzbogacany systematycznie kącik regionalny np. w mapę Polski z zaznaczeniem położenia Krakowa, herb i flagę Krakowa; oryginalne stroje krakowskie: damski i męski.
W realizację projektu zaangażowali się także rodzice, którzy pomagali w założeniu grupowego kącika regionalnego o Krakowie (mapy, książki, albumy, pamiątki z Krakowa itp.) a także niejednokrotnie byli informatorami dzieci na dany temat.
Efektem wiedzy dzieci zdobytej podczas trwania projektu zostały lapbooki dla 3-latków – „Kraków -moje miasto”; prace plastyczno-techniczne dzieci (np. wykonane przez dzieci flagi Krakowa, wykonana przez dzieci mapa Krakowa itp.) zaprezentowane w holu przedszkola oraz fotografie zrobione podczas zajęć i umieszczone na stronie internetowej.projektkrkgr1 7projektkrkgr1 8projektkrkgr1 9projektkrkgr1 10projektkrkgr1 11projektkrkgr1 12projektkrkgr1 13projektkrkgr1 14projektkrkgr1 15projektkrkgr1 16projektkrkgr1 17