Dzień 14 lutego, Walentynki utrwaliły się już w naszej kulturze. I chyba dobrze, bo to miłe święto jest tak naprawdę dla wszystkich, niezależnie od
wieku. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat. Walentynki obchodziły także dzieci z grupy IV.
Była to okazja nie tylko do poznania tradycji związanych z tym świętem ale także do walentynkowych zabaw i rozmów o przyjaźni. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ubrane na czerwono. Dzień upłynął na wesołych zabawach związanych z Walentynkami m.in. dzieci szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki, odkodowywały ukryty obrazek współdziałając w grupie w atmosferze przyjaźni i czerpiąc radość ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu. Nie zabrakło także sercowych kolorowanek i walentynkowych niespodzianek. Dla każdego dziecka Szymon K. przyniósł ciasteczko w kształcie serca, a Wiktoria serduszkowe lizaki. Rodzicom serdecznie dziękujemy za walentynki. Dzieci były także zachęcane do okazywania uczuć innym osobom. Pragnąc wyrazić swoje uczucia do rodziców wszystkie przedszkolaki wykonały więc walentynkę dla mamy i taty: kolorowo ozdobione serce. To był bardzo miły dzień.
… w teatrze, w teatrze, w teatrze
czarodziejskie jest to, na co patrzę.
Gdy się tylko podnosi kurtyna,
To od razu czar działać zaczyna.
W dniu 10 lutego mieliśmy okazję poczuć magię teatru, teatru z prawdziwego zdarzenia. Teatru, w którym scenografia, rekwizyty, światło, muzyka, a przede
wszystkim aktorzy zabierają widownię w niezapomnianą podróż. Bohaterem przedstawienia był okazały, ale bardzo smutny, a nawet możemy rzec pechowy nosorożec. Okazały jak na teatr, bo ta wielkości prawdziwych rozmiarów lalka ożywiona przez dwóch aktorów, poruszała oczami, nosem, a nawet ogonkiem i zdawała się być prawdziwa!
Marzeniem nosorożca, a zarazem jego zmartwieniem było to, że bardzo pragnął nauczyć się latać. No, ale jak, gdy się nie ma skrzydeł? I tak z pomocą przyfrunął wróbel, a nawet samolot, którzy użyczyli mu skrzydeł, jednak na nic to się zdało. Pechowy nosorożec pomimo wielu prób nie zdołał wzbić się w powietrze. Uratowany przez grupę marynarzy zrozumiał, że marzenia należy dobierać stosownie do możliwości i nie ulegać karkołomnym wyzwaniom, niemożliwym do sprostania. Spektakl kończy się pozytywnym przesłaniem o czerpaniu radości z życia i dawaniu jej innym. A kto pocieszył pechowego nosorożca? Zapytajcie dzieci, one znają odpowiedź.
W okresie ferii w czwartek i piątek tj. w dniach 6 i 7 lutego dzieci z naszego przedszkola z grup: III, IV i V odwiedzały Klub Kultury
„Paleta” mieszczący się w zabytkowej rogatce miejskiej na ulicy Wrocławskiej 91 w Krakowie. Przedszkolaki uczestniczyły tam w zajęciach plastycznych prowadzonych w oparciu o różne techniki artystyczne i zabawy twórcze pobudzające kreatywność. W czwartek ( 6 lutego) dzieci uczestniczyły w zajęciach ceramicznych. Dowiedziały się jak należy wałkować glinę i jak ją ze sobą łączyć a następnie wykonały z gliny „Zimowe drzewa”. W piątek (7 lutego) na zajęciach plastycznych „Leśne obrazki” została omówiona warstwowa struktura lasu: runo leśne, podszyt, korony drzew wraz z występującymi w nich gatunkami flory. Potem przyszła kolej na prace dzieci.
Na początek na plasterkach drzew przedszkolaki namalowały mech oraz inne elementy runa leśnego np. jagody. Następnie kalkowały sylwety grzybów i liści, kolorowały je i przyklejały do swoich prac. Podczas zabawy powstały niepowtarzalne prace plastyczne.
Dnia 31 stycznia wystarczyła kolorowa ciastolina lub masa solna, aby dzień kreatywny był super zabawą. Wszystkie dzieci uwielbiają zabawy, w których mogą lepić i o ile z plasteliną bywa to dość męczącym zadaniem, o tyle masa plastyczna zwykle sprawdza się doskonale. Jest miękka, łatwo ją formować, ugniatać, tworzyć kształty. Taka zabawa rozwija zdolności manualne, wyobraźnię, kreatywność, uczy koncentracji, koordynacji i rozwija percepcję. Dzieci angażowały do zabawy obie dłonie, co pobudzało pracę obu półkul i owocowało lepszym analizowaniem informacji. Przedszkolaki bawiły się w lepienie kolorowych ciast, zwierzątek, figurek. Korzystały z prostych szablonów, foremek. Powstały ciekawe prace widoczne na zdjęciach.
Dzieci z grupy IV po raz kolejny udały się na lekcję biblioteczną do Biblioteki Krakowskiej, gdzie zaprzyjaźniona z nami p. Ela wprowadziła nas w temat Zima w sztuce. Najpierw wysłuchaliśmy opowiadania Ogromna tajemnica z cyklu opowiadań Kasia i Kubuś. Z opowiadania poznaliśmy uroki i kolory zimy a następnie mieliśmy okazję oglądać pejzaże zimowe zawarte w albumie 1000 Arcydzieł Malarstwa Polskiego namalowane przez najznakomitszych malarzy polskich: Stanisława Wyspiańskiego, Jana Matejkę i innych. Na podstawie zdobytych wiadomości na temat malarstwa i zimowych kolorów, mogliśmy zabawić się w malarzy i sami spróbować narysować Zimowy pejzaż. Spod naszych małych rączek wyszły wspaniałe i niepowtarzalne prace.