^Powrót do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

„Święta Bożego Narodzenia – jak to dawniej było”

tradycjeBN 2W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia grupę V odwiedziła babcia Zuzi Dz. Podczas swojego spotkania z przedszkolakami babcia opowiedziała jak wyglądały dawniej święta, kiedy to ona była jeszcze małą dziewczynką. Na początku babcia przypomniała dzieciom najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe takie jak: dwanaście wigilijnych potraw; sianko pod obrusem, ubieranie choinki, dzielenie się opłatkiem, puste miejsce przy stole, pasterka, kolędowanie.tradycjeBN
Później omówiła najważniejsze różnice w tym co uległo zmianie w specyfice przygotowania i przeżywania świąt kiedyś a dziś. Przedszkolaki dowiedziały się jak dzieci pomagały rodzicom podczas świątecznych przygotowań, jak wyglądały i z czego robiono potrawy wigilijne, co najbardziej podczas świąt cieszyło najmłodszych.
Okazało się że, dziś święta są o wiele łatwiejsze do zorganizowania niż kiedyś ponieważ mamy dostęp do wielu więcej dóbr materialnych a w sklepach można kupić wszystko np. pomarańcze i mandarynki które nie należą już do rarytasów, możemy też wybierać w ogromnej ilości choinek oraz świątecznych ozdób, a prezenty którymi się obdarowujemy są o wiele bardziej wyszukane i bogatsze.
Fakt ten jednak nie jest niestety równoznaczny z tym, że teraźniejsze święta przeżywamy lepiej niż przed laty. Okazuje się że przy obecnym ciągłym pospiechu omija nas czasem to co najważniejsze. Czasami zupełnie niepotrzebny nadmiar dóbr przysłania nam prawdziwy sens i specyfikę tych świąt.
Dlatego też spotkanie z babcią było nas bardzo pouczające i dało nam dużo do myślenia. Mamy też nadzieję ,że babcia odwiedzi nas jeszcze kiedyś aby coś ciekawego opowiedzieć. Dziękujemy!

Copyright 2013  Samorządowe Przedszkole nr 130 w Krakowie