^Powrót do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

"Spotkania maluszków z książką"

bibliotekagrIOd pierwszych dni pobytu w przedszkolu maluchy słuchają bajek, opowiadań i zawsze towarzyszy im mały,bibliotekagrI 2 pluszowy miś Komek. Dzieci uczą się na przykładzie bohaterów wybranych bajek, opowiadań i wierszy pozytywnych relacji z innymi ludźmi, kształtują przynależność do grupy, zdobywają nowe doświadczenia. Misiowe spotkania z książką rozpoczyna piosenka: Siadaj szybko na dywanie – coś pięknego dziś się stanie.
W wielki świat literatury zaprowadzi Ciebie Miś.
W każdy piątek odwiedza maluszki mama Stefanka, która przynosi bardzo ciekawą książkę „Basia. Wielka księga." Z. Staneckiej i M. Oklejak. Każde opowiadanie jest czasem śmieszne, bibliotekagrI 5czasem poważne, ale zawsze prawdziwe. Bardzo dziękujemy mamie Stefanka i serdecznie zapraszamy rodziców, którzy dysponują wolnym czasem i chcą poczytać dzieciom.
Dnia 14 marca maluchy pierwszy raz wybrały się do biblioteki. Zabrały ze sobą misia, który też chciałbibliotekagrI 3 poznać miejsce gdzie jest dużo książek. Dzieci dowiedziały się jak korzysta się z biblioteki i co trzeba zrobić żeby wypożyczyć książkę. Pani Ela - bibliotekarka przeczytała wszystkim bajkę, którą słuchały z zaciekawieniem. Przedszkolaki pożyczyły też książki, które już w przedszkolu będą słuchać wspólnie z misiem. Na pamiątkę każdy otrzymał zakładkę, na której znajduje się informacja gdzie znajduje się biblioteka bibliotekagrI 4i kiedy można przyjść, żeby się zapisać czy pożyczyć książkę.
Spotkanie z książką to zaproszenie do czytania. Czytajmy dzieciom, czytajmy z dziećmi, rozmawiajmy z dziećmi o książkach kiedy już czytają same.

Mali ogrodnicy- lekcja sadzenia

sadzenieJak co roku wiosną, w naszym przedszkolu powstają piękne, zielone kąciki przyrody, które sąsadzenie 2 sadzenie 3doskonałym miejscem do prowadzenia przez dzieci badań, eksperymentów i obserwacji.
Dzieci z grupy III przed zbliżającą się wiosną w dniu 14 marca postanowiły założyć zielony ogródek w swojej sali. Z pomocą przyszedł tata Huberta p.Wojciech, którego pasją jest ogrodnictwo. Pan Wojciech przyniósł z sobą wszystko co jest niezbędne do sadzenie 4założenia zielonego kącika: ziemię, doniczki, cebulki i nasiona pietruszki oraz koperku a także różnokolorowe prymulki w małych doniczkach. Najpierw przedszkolaki dowiedziały się jakie czynniki są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin a następnie jak należy przesadzać roślinki z małych doniczek do dużych isadzenie 5 jakie czynności należy w tym celu po kolei wykonać. Tata Huberta bardzo ciekawie opowiadał i udzielał rad jak wysiać nasiona, posadzić cebule i jak dbać aby uzyskać dobre efekty pracy. Dzieci pomagały napełniać doniczki ziemią, po czym przystąpiły do sadzenia sadzenie 6cebulek i wysiewania nasion. Na efekty pracy "małych ogrodników" te posadzone i wysiane teraz, pozostaje poczekać.sadzenie 14
Poprzez działania praktyczne dzieci nie tylko z ciekawością obserwują świat przyrody ale także uczą się. Opiekując się roślinkami hodowanymi w zielonym kąciku, dbając o codzienne ich podlewanie obserwują zachodzące zmiany i mają możliwość poznania cyklu rozwojowego roślin. Dziękujemy tacie Huberta za wspaniałą lekcję przyrody.

sadzenie 7sadzenie 8sadzenie 9sadzenie 10sadzenie 11sadzenie 12sadzenie 13sadzenie 15

Realizacja projektu edukacyjnego „Mieszkam w Polsce”

projektIII 2W lutym i marcu dzieci z grupy III kontynuowały realizację projektu edukacyjnego „Mieszkam wprojektIIIprojektIII 3 Polsce", dzięki któremu poznawały dwa nowe regiony i miasta naszego kraju z ich zabytkami, legendami, folklorem, zwyczajami i tradycjami.
W lutym podczas realizacji tematu kompleksowego „Muzyka jest wszędzie" dzieci poznały sylwetkę Fryderyka Chopina- polskiego kompozytora i pianisty o międzynarodowej sławie oraz Warszawę -miasto w którym Chopin się wychował, w którym uczęszczał do szkół i do którego projektIII 4powróciło serce kompozytora po jego śmierci we Francji a jednocześnie stolicę Polski. Dzieci wskazywały na mapie położenie Warszawy, poznały legendę o Warsie i Sawie, poznały herb i główne zabytki Warszawy,projektIII 5 słuchały piosenek o Warszawie oraz muzyki Chopina. Wykonały także pracę prace plastyczną – nutki tworzące gamę.
W marcu przyszła kolej na poznanie kolejnego regionu: naszych polskich gór i najwyżej położonego miasta w Polsce- Zakopanego. Dzieci poznały herb Zakopanego i dowiedziały się skąd wzięła się jego nazwa Zakopane. Przedszkolaki dziś już wiedzą: kto to jest: baca, juhas, co to jest hala, poznały strój góralski i nowe wyrazy z nim związane: serdak, kierpce, ciupaga, parzenice. Dzieci poznały także tradycje kuchni góralskiej- tradycyjny oscypek - który nawet degustowały.
projektIII 6W realizację projektu włączyli się również rodzice dzieci, którzy dostarczyli nie tylko książki o polskich projektIII 7górachale także pamiątki z pobytu w górach np. zdjęcia, długopisy, miniaturki czy elementy stroju góralskiego np. korale, chustę, kapelusz. Mama Piotrusia zakupiła także góralskie oscypki ( różnego kształtu, zwykłe i wędzone ) na degustację dla dzieci.
Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy.

projektIII 10projektIII 8projektIII 9

Spotkanie z panią Weroniką Szelęgiewicz

autorkaDnia 8 marca odwiedziła nasze przedszkolaki autorka książek dla dzieci Weronika Szelęgiewicz.autorka 2 Autorka pochodzi z Kłodzka, ale mieszka i pracuje w Krakowie. Początkowo miała zostać lekarzem, jednak podczas zdawania matury, w ostatniej chwili, zmieniła zdanie i wybrała polonistykę na UJ. Jest wiecznie zaczytana, ostatnio lubi kryminały. Weronika Szelęgiewicz uwielbia pisać. Od wczesnego dzieciństwa było to marzenie jej życia: „Nie da się też z niczym porównać uczucia, gdy trzyma się swoją książkę w ręce. To Wam, Drodzy Czytelnicy, zawdzięczam te chwile. Bez Was nie ma pisarzy, bo tworzy się dla odbiorcy, nie dla siebie. Najmilsze jest wiedzieć, że książka, w którą wlało się tyle samego siebie, podoba się innym."
autorka 3Nasi najmłodsi w skupieniu i z zainteresowaniem słuchali fragmentów "Koniberków" sympatycznych stworzeń z motylimi skrzydełkami, które uczą dzieci odróżniać dobro od zła, czy mądrość od głupoty. Przedszkolaki miały również okazję poznać „Niesamowite przygody Diabnielątka i Diabniołeczka". Dziękujemy za ciekawe spotkanie z książką.

Dzień Kobiet

dzien kobietDzień 8 marca to wyjątkowy dzień szczególnie dla wszystkich pań zarówno tych dużych jak i małych.dzien kobiet 2 W tym dniu na całym świecie jest obchodzony Dzień Kobiet. Przedszkolaki w grupie III i IV też postanowiły uczcić to święto.
W grupie III chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia i wręczyli im piękne tulipany, które uszyła babcia Madzi - p. Zosia. Szymon K. zaś dla wszystkich dzieci przyniósł słodkie niespodzianki- ciasteczka. Na buziach wszystkich dziewczynek uśmiech gościł przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się wyjątkowo w tym dniu. Byli mili, sympatyczni i uczynni.
dzien kobiet 3Dziękujemy p. Ani i p. Zosi za przygotowanie wspaniałych niespodzianek dla dzieci.dzien kobiet 5dzien kobiet 4
W grupie IV także chłopcy składali dziewczynkom życzenia, częstowali cukierkami oraz wręczali upominki. Dziewczynki tryskały szczęściem a w szczególności, gdy otrzymały korony w wyborach na: Najbardziej Roześmianą Miss, Miss Równowagi, Miss Zgadywanek, Miss Najdłuższego kucyka i Miss Najszybszego Liczenia . Dziękujemy Pani Kasi za pomoc w organizacji święta.
Święto kobiet było także okazją do rozmów z dziećmi o roli kobiet w ich życiu- o mamusiach, babciach, siostrach, koleżankach.dzien kobiet 6dzien kobiet 7

Copyright 2013  Samorządowe Przedszkole nr 130 w Krakowie