Przedstawienie edukacyjne „Wyprawa Batyskafem. Misja Skratek”

batyskaf 2W środę dnia 11 marca dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przedstawieniu edukacyjnym skierowanym dla przedszkolaków „Wyprawabatyskaf Batyskafem. Misja Skratek”. Jest to spektakl lalkowy poruszający w zabawny a zarazem pouczający sposób problem śmieci nieodpowiedzialnie wyrzucanych do kanalizacji.
Spektakl został przygotowany przez Wodociągi Miasta Krakowa w ramach projektu edukacji ekologicznej pod hasłem „Pamiętaj bąbelku miejsce tych rzeczy nie jest w kibelku”. Baśniowa fabuła spektaklu została osadzona w krakowskich realiach. Z kanałów krakowskich od jakiegoś czasu dochodzą niepokojące pomruki i zawodzenia. W Wodociągach Miasta Krakowa podejrzewa się, że może to mieć związek ze Smokiem, który przed wiekami utknął w podwawelskich lochach i z czasem przedostał się do miejskich kanałów. Misji badawczej podejmują się naukowiec Dziadek Tadek i jego żądny przygód wnuczek Olek. W trakcie poszukiwań napotykają na niespodziewane przeszkody – co kryją kanały i dlaczego Smok nie może się z nich wydostać? Ciekawa scenografia i nieco tajemnicza muzyka dopełniają całości.
Dziękujemy Wodociągom Miasta Krakowa za wprowadzanie dzieci- poprzez zabawę w zagadnienia związane ze świadomym użytkowaniem urządzeń i wody.batyskaf 3batyskaf 4batyskaf 5

W poszukiwaniu wiosny

Wielka radość dziś w ogródku
Wiosna idzie pomalutku…
(„Wiosenne dary” G.Szadkowska)

poszukiwanieZ nadejściem marca przedszkolaki z utęsknieniem wypatrywały pierwszych oznak wiosny. Korzystając ze słonecznej pogody dzieci z grupy IIIposzukiwanie 2poszukiwanie 4 wybrały się na do ogrodu przedszkolnego mając nadzieję, że ją tam znajdą. Najmłodsi zaopatrzeni w lupy i przedmioty do pomiaru zamienili się w prawdziwych poszukiwaczy. Dzieci bardzo ucieszył widok pąków na drzewie, wyrastającej trawy i pierwszych kwiatów. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie od czego zależy twardość gleby poprzez sprawdzanie twardości ziemi za pomocą patyczków. Na zakończenie mali badacze zamienili się w artystów szkicując ołówkiem budzącą się do życia przyrodę. Zabawy badawcze w ogrodzie przedszkolnym pozwoliły przedszkolakom samodzielnie odkrywać otaczający je świat, zachęcając przy tym do przyjęcia czynnej postawy odkrywcy. Poszukiwania okazały się owocne, gdyż zobaczyliśmy, że wiosna jest bardzo blisko.poszukiwanie 3poszukiwanie 5poszukiwanie 6poszukiwanie 7poszukiwanie 8poszukiwanie 9

Zielono mi - zakładamy "Zielony kącik"

zielonykacikIV 2W związku ze zbliżającą się nową porą roku – wiosną, dzieci z grupy IV odwiedził jak co roku niezawodny tata Huberta p. Wojtek i pomógł w przygotowaniu "Zielonego kącika". Pan Wojtek przyniósł ziemię, nasionka, cebulki, kwiaty oraz doniczki.
Dzieci miały możliwość samodzielnie posadzić swoją roślinkę. Dziewczynki sadziły begonie i frezje a chłopcy siali koperek, pietruszkę i sadzili cebulkę. Na załączonych zdjęciach widać już efekty naszych działań. Panie Wojtku - przesyłamy zielone podziękowania.zielonykacikIVzielonykacikIV 3zielonykacikIV 4zielonykacikIV 6zielonykacikIV 5zielonykacikIV 7

Świat ukryty w kropelce

kropelkaDnia 10 marca Dorotka U. z grupy II odebrała nagrodę za zajęcie III miejsca w II edycji konkursu plastycznego "Świat ukryty w kropelce", zorganizowanegokropelka 2 przez Publiczne Przedszkole Kropelka pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa. Celem konkursu było m.in. uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla roślin, ludzi i zwierząt, oraz zrozumienie potrzeby jej oszczędzania.
Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ zgłoszono aż 52 prace z 18 placówek, które wzruszyły swoim przesłaniem, ujęły formą i pomysłem wykonania. Nagrody przydzielono w dwóch kategoriach wiekowych 4-5 lat, 6-7 lat, oraz w trzech podkategoriach: "krew", "woda", "woda i krew".
Po uroczystościach rozdania nagród odbyło się przedstawienie przygotowane przez Straż Miejską.
Serdecznie gratulujemy!!

Tyle kobiet dookoła - 8 Marca w grupie IV

DzienkobietIVDzień 8 marca w grupie IV to dzień w którym radosna atmosfera panowała od samego rana. Wtedy to swoje święto obchodziły wszystkie kobiety zarówno teDzienkobietIV 2DzienkobietIV 3 duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w grupie IV składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez laurek pieczołowicie rysowanych przez naszych chłopaków w tajemnicy przed dziewczynkami oraz drobnych upominków o które zadbali nasi rodzice! i przepysznych babeczek upieczonych przez mamę naszego kolegi Tadzia. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym – jako mali dżentelmeni wyręczali dziewczynki w codziennych obowiązkach, np. w porządkowaniu sali po zabawie itp. Nasz kolega Kamil przyniósł gitarę i przygotował dla wszystkich dziewczynek i pań mały koncert. Miło było patrzeć na uśmiechnięte twarzyczki naszych dziewczynek. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Ten dzień upłynął wszystkim w atmosferze radości, wzajemnego okazywania przyjaźni i szacunku.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.